jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

which of the following statements is true about drug use during pregnancy? a. drug use during pregnancy affects the health of the mother but not the baby. b. th
how do you simplify 12(a-4
What is 10000 times 3?
what is the answer to -12+k/-4=8 please explain
1. What was the issue in the Supreme Court case of Plessy v. Ferguson? What did the court rule?
Solve for k. 3/4 k+3/8 k=12
Which of these sentences from Shirley Chisholm's speech is an example of an extended sentence structure? A. Part of the problem has been that women have not b
Which following substances is covalently bonded??
Tommy is beginning a science experiment in the lab.the instructions call for 0.322 kilogram of potassium.write 0.322 as a fraction
Draw a bar diagram to represent 6 times more than $4