petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

How many people were living in the United States of America on July 4, 1776? 2.5 million 9 million 15 million 30 million
The winter-ravaged troops at Valley Forge, suffering from cold, hunger, and disease, participated in many forms of entertainment to keep up morale. What was a
How many representatives are there in the House of Representatives?
Jackie enjoys having her boyfriend Seth hold her close when they are watching television. She appreciates it when Professor Jones maintains a distance of at le
The 15th Amendment, which granted African Americans the right to vote, was passed on which date?
Which poem-turned-song, written by Katharine Lee Bates, was originally called “Pikes Peak” and describes our country’s natural splendor and the patriotism of i
According to marginal analysis, you should spend more time studying economics if the extra benefit from an additional hour of study: a. is positive. b. outweigh
United States inventor (born in Scotland) of the telephone (1847-1922)
Who was Samuel F.B. Morse?
question number 4 please help