M16fullouto
M16fullouto M16fullouto
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

If the number of candy canes is proportional to the price and 12 candy canes cost $3.00, how much would it cost for 20 candy canes?

Respuesta :

reguser315
reguser315 reguser315
  • 01-01-2021
12/$3=20/x is the formula. Then cross multiply to get 12x=60, so x=$5.
Answer Link

Otras preguntas

what is 9 divided by 765 please show the work i really need help
How has the U.S. Fish and Wildlife Service positively impacted ecosystems?
Suppose a person has a small intestine that has fewer villi than normal. Would the person most likely be overweight or underweight? Why? (A villi absorbs nutri
The term militarism can best be defined as
what is the gcf of 86,129,and 215
Find an equation of the circle that satisfies the given conditions. Endpoints of a diameter are P(-1, 1) and Q(5,9)
what us an open attack, usually armed
How did Darwin interpret the fossil record?
Help? Which of the following contributed the most to the rapid growth of Spokane? A. discovery of coal in the Cascades B. discovery of gold in Idaho C. developm
Why are the Red sea and suez canal of strategic value in the region