roshangaire2000 roshangaire2000
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 8kg sugar cost rs148. how much sugar can be bought for rs 832.50​

Respuesta :

tirthakebabe
tirthakebabe tirthakebabe
  • 04-01-2021

Answer:

if 8kg- rs148

what about rs832.50

so you multiply rs832.50*8kg/rs148

answer=45 kg

Answer Link

Otras preguntas

After world war ii left a terrible toll on the people and property of europe, which staple goods were in short supply?
how does sodium metal conduct electricity?
Acid rain became a major transboundary environmental issue in the late 20th century in Europe.O trueO false
There are 1800 pupils in a school. 20% of the pupils are in Year 8. 65% of the Year 8 pupils are girls. How many Year 8 girls are there in the school?​
please answerrrrrrrrrrrr
The HCF and LCM of two numbers x and y are respectively 27 and 2079 if x is divided by 9 the quotient is 21 then find y
Question 2 of 25 : Select the best answer for the question. 2. What is $3,850 minus $925 ? A. $925 B. $3,850 C. $2,925
Subject verb agreement “This pair of scissors _______ blunt”
I need help pleasee What is the length of the dotted line in the diagram below? Round to the nearest tenth.
Prove that (n+5)2-(n+3)2 is a multiple of 4 for all positive integer values of n