mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

A dress on sale in a shop is marked at $D. During the discount sale its price is reduced by 15%. Staff are allowed a further 10% reduction on the discounted pr
(32-20) divided by 4
How many Jews did Adolf Hitler killed
Which expression could be a calculator’s display for the number 0.00000000000096?                                                       A. 9.6e13
A tourist being chased by an angry bear is running in a straight line toward his car at a speed of 4.00 m/s. The car is a distance d away. The bear is 37.2 m
How to simplify square root of 210?
write 2,000,000,000 + 70,000,000 + 100,000 + 3,000 + 800 + 10 in standard form.
What equation in slope intercept form represents the line that passes through the two points 2,5 (9,2
what is 122/11 equivalent to as a decimal??
The kinetic energy of a substance is the _________ kinetic energy of its particles