rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

How is a cell named? A. Column letter then row number B. Row number then column letter C. Column number then row letter D. Row letter th
A straight road rises at an inclination of 0.3 radian from horizontal. Find the slope and change in elevation over a one mile section of the road.
Mike wanted to go to the pool, but just wanted to go to the mall. This is an example of which type of sentence
consider the lines described by the equation y-5=m(x-2), where m can be any real number. How many lines are described by this equation?
Explain how we can obtain new individual from the ovum only
At which fo the following locations would you be most likely to find a high population density
Can a falling object reach terminal velocity in outer space? Explain.
Which description best describes the circular flow of an economy
What's the total resistance in a circuit that contains three 60 Ω resistors connected in series?
How do you find magnitude of a vector