averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

Radius of a circle round to nearest hundredth will mark brainliest
The product of two consecutive integers is 420. An equation is written in standard form to solve for the smaller integer by factoring. What is the constant of t
I know you want to answer this question.
aztecas nadie sabe por cierto de donde provienen los aztecas desierto del Mystik un lugar que nadie sabe dónde está llamado Aztlán algunas de las teorías lo sit
help me please pleasee
The three end stages of stars are Red Giant Phase, Second Red Giant Phase and White Dwarf Phase correct?
Why did President Hoover tell Americans to tighten their belts and work harder to recover from the Great Depression? A. He wanted to encourage Americans to us
What equation is equivalent to 9x - 3 = 729
20 points! Please answer will mark brainlest.
Which number set does 30 belong to?