jfodnidndidbd jfodnidndidbd
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

You pay $22 to rent 6 video games. The store charges $4 for new games and $2 for old games. How many new games did you rent?

Respuesta :

travisfaulkner5
travisfaulkner5 travisfaulkner5
  • 01-02-2021
Answer: 5 new games. 1 old game.
4x5=$20
Add the remaining $2 which Is the cost of 1 old game to get to the total spent.
Answer Link
Milkyboujee
Milkyboujee Milkyboujee
  • 01-02-2021

Answer:

You rented 4 new games and 1 old game

Step-by-step explanation:

- we can divide $22 by (4×5) and (2×1)

4×5 = 20

2×1 = 2

20+2 = 22

Answer Link

Otras preguntas

What peninsula allowed ideas to spread from China and India? ANSWER QUICK!! ITS FOR A TEST!!!!!!!!!!!!
help please will give brainliest
What was Napoleon’s legacy?
guys please finnish thiissss​
4 pounds of bananas cost $6 dollars what is the cost per pound
Each fire department member has a specific duty to perform. Match each position with the appropriate role or responsibility.
similar DNA sequences in genes are evidence of
what is one negative aspect of necluar energy
Andy got 28 out of 50 problems correct. What percentage did Andy get correct?
The Nile hippopotamus has somatic cells with 36 chromosomes. How many chromosomes will their gametes have? PLEASE HELP NOWWW