jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

Which has more mass a mid-sized car or bicycle?
Earl needs to fill juice cups for his little brother's birthday party. There are 25 juice cups and each juice cup holds 12 fluid ounces. The juice comes in 1-ga
i have the same hundreds digits as ones. the value of my tens digit is 50. The value of my ones digit is four. the 3 digits are
What is the median of 48, 46, 52, 57, 58, 52, 61, 56?
what crime was mr. keseberg accused of committing? (select all that apply.) stealing the donner family's money eating mr. donner killing mrs. donner stealing th
What is the adjective that desribes language in this sentence? the main language in china is chinese.
Were the Aztec's civilized or barbaric?
Point r is at (3, 1.3) and point t is at (3, 2.4) on a coordinate grid. the distance between the two points is ____.
the u.s.-mexico border 2012 program s goal is to _______.
What is the value of x in the equation 7x + 2y = 48 , when y = 3? x =