aradicova aradicova
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ginny buys 7 magazines for 2.80 how much does 1 cost?
How much does do 5 magazine cost?

Respuesta :

Rachana05
Rachana05 Rachana05
  • 02-02-2021

Answer:

one costs 0.40 and 5 cost 2.00

Step-by-step explanation:

bc 2.80/7 = 0.40

0.40 times 5 = 2.00

Answer Link

Otras preguntas

Copy at least four but no more than ten lines from Gwendolyn Brooks’ poem, “The Bean Eaters” and annotate them. They eat beans mostly, this old yellow pair. Din
Please solve I need it for today 17 points
The Nazca civilization was established in the valleys of the Andes on the coast of which South American country?
A leaky faucet is losing water and is filling a 8-gallon bucket every 25 hours.At this rate,how many gallons of water will the faucet leak in 13 hours?
I need to know which answer
Naomi and Sofia go to the movie theater and purchase refreshments for their friends. Naomi spends a total of $111.25 on 9 drinks and 8 bags of popcorn. Sofia sp
Plz answer question number 10 plz plz plz plz plz I will mark as brainliest
who helped in the designing Washington DC
How does a parent’s relationship with his or her daughter while she is a bacha posh compare to after, when she is asked to present herself as a girl again?
Une las parejas. 1. ¿Se siente mejor? I felt at ease. 2. ¿Se sintieron mejor? Did they feel better? 3. Me sentía mejor. We are feeling well. 4. Nosotros nos