moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

which scale would produce the smallest drawing 1: 1001 Millimeter: 1meter1 inch: 10 feet Can SOMEBODY HELP ME
A gas has a volume of 75mL at a pressure of 200.0 kPa. What will be the new volume be in mL if the pressure is decreased to 60.0 kPa in sig figs
Which expression has a value of 10 A.3√13 B.√5 C.3√30 D.√100 All the numbers before the square root are powers
The splitting apart of nuclei id known as fission fusion bombardment fallout
According to paragraph 5 what rhetorical device does Bradford use describing the pilgrims experience
Which of the following expressions evaluates to false? class C1 {} class C2 extends C1 { } class C3 extends C2 { } class C4 extends C1 {} C1 c1 = new C1(); C1 c
PLEASE PLEASE PLEASE HELPPP
(4 x 102) + (7 x 103) Answer:
12. The sense of motion along the San Andreas Fault is typical of a plate boundary. a. divergent b. convergent c. transform d. none of the above
Fill-in the blank with the correct preposition: Je rentre ____Canada. des aux en du