20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

7. Find the value of x for which € || m. (1 point) (x + 25) 30 35 55 80
Your friend tossed a fair coin when you weren’t around. She has a habit of messing with you every once in a while, and so there is a 1/3 chance that she will li
How did Islamic expansion most likely affected trade in Arabic?
What are some things you would find difficult if you were a pilgrim
Do you agree with Equianoabout making his slaves lives better, or do you find his behavior to be hypocritical?
Pure magnesium metal is often found as ribbons and can easily burn in the presence of oxygen. When 4.51 g of magnesium ribbon burns with 6.92 g of oxygen, a bri
Two ropes are attached to a heavy box to pull it along the floor. one rope applies a force of 475 newtons in a direction due west; the other applies a force of
What is the most likely outcome if there is a serious threat of starvation? (French Revolution Causes)
Select the correct answer. Which statement about rigid transformations is true? A. A rigid transformation preserves only the side lengths of a polygon. B. A rig
Evaluate 5+(3x+6)/5+x for x=-3