mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

Explain the phrase, "Taxation without Representation." How did this further anger colonists and contribute to the cause of the colonist's rebellion against Brit
Give an example of when it is beneficial to use the scientific name of an organism.>??????AHHHHH HELPPP
How many grams of calcium hydroxide are required to completely neutralize 467 mL of 0.43 M hydrochloric acid? State your answer in g (without units) to three s
Can someone pls pls pls pls pls pls answer these question
PLS HELP ME I BEG I WILL MARK YOU BRAINLIEST​
True or false A nucleotide is make of a sugar, a phosphate, and a base.
True or false? When comparing the results of multiplying polynomials using the horizontal method and the vertical method, the vertical method is more accurate t
what is the percent yield of carbon dioxide of 2.5 mole of oxygen react and 32.4 g of carbon dioxide are produced? please help!!
What is the value of x? y = 3 − 3x
How the heck do I do this