robinink88
robinink88 robinink88
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Coach Jenson bought 15 shirts for $180 for the basketball team. What was the unit cost, in dollars, per shirt?

Respuesta :

adamkp5c3 adamkp5c3
  • 02-11-2016
180/15=12, the answer is $12 per shirt
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-11-2016
If you divide 180 by 15 you will get that the unit rate per shirt is 12 dollars

Please mark as brainliest answer


Answer Link

Otras preguntas

A particular .55 m solution contains 1.7 g of salt what mass would be present in the same volume of a 3.20 m solution
helppppppppppppppppppppppppp
Which is equivalent to 5x2y-5 / 10x6y10
Help me pls answer pls I’m pls
8) [Price] * [Quantity] is an example of a ________. A. summary statistic B. calculated field C. logical operator D. comparison operator
Please help with spanish
Help meeee..................
Read the excerpt from Up from Slavery by Booker T. Washington. One-third of the population of the South is of the Negro race. No enterprise seeking the material
Complete the equation for this model.
A cube has an edge length of 10 inches. What is its volume, in cubic in?