ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

Which of these characteristics did a homesteader need in order to take advantage of the homestead act? Check all that apply
Simplify : (32/243)^4/5
A figure is translated <3, -3>. Which translation will move the image back to the preimage original position?
3. Find the volume of the prism. 5 yd 4 yd 2 yd
v2+5v+6=0 using factoring
A right triangle with side a being 7 and the hypotenuse is 8. Find the measure of the missing side length. Round your answer to the nearest tenth.
Someone please help me
how can I calculate the height of a triangle without having the base?this is just a question to try out the site obviously i know how
What type of relationship does this pair of angles have? BC 19° no 161° They are complementary angles. none of the above They are vertical angles. They are supp
Do you favor or oppose the theory of environmental determinism? Plzzz let answer