hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

Which equation represents the relationship between the angles in the figure? х х 75° x + 75 = 90 2x + 75-90 x + 75 - 180 2x + 75 = 180
French 1 VHL pls answer thank you if you it'll mean a lot.
Examine the system of equations. t = 5c + 35, t = 10c How many solutions will the system have? What is the reason you determined that number of solutions?
2 3/4 miles in 2/3 of an hour enter number of miles she can jog in 3 hours
Como puedo poner foto a mi perfil de brainly decimeloooo pliiiis
What game does Zaroft propose to Rainstord? What are the rules?
(We’re talking about WW2 and about the Japanese internment) What other groups of people were relocated along with Japanese Americans?
I have been stuck on this question for ever and cant seem to figure it out so if it isnt a big deal for one of you can ya please help.
What are the types of techniques available to clinicians and researchers to image or scan the brain?
Find the surface area and volume of the figure.