baddievibes011408
baddievibes011408 baddievibes011408
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

If Madelyn bought five pounds of bananas for $1.20. What was the price per pound? At this price, what will be the cost of 6 pounds of bananas?​

Respuesta :

Maddycolgrove
Maddycolgrove Maddycolgrove
  • 03-03-2021

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 1.20 by 5 (which is 0.24) then you can multiply that by 6 to get 1.44 or you can just add the 0.24 to 1.20

Answers:

Pt A- 0.24

Pt B- 1.44

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not a drawback of using lithium batteries? A. Lithium's reactivity can cause explosions. B. Lithium batteries require the use of toxi
What structure acts as a selective barrier, regulating the traffic of materials into and out of the cell?
Why did Eastern European countries prevent their citizens from traveling to the West? A. They wanted to protect them from western influence. B. The travel cos
Multiply 4 and 8. Then, divide by p.
A student was given an assignment to determine the percentage of students that brought a bag lunch to school. The student chose 5 random classrooms and surveyed
Which region of Mexico contains large deposits of oil and natural gas?
What is the part of the DNA that codes for a specific trait? Question 2 options: A)Chromosomes B)Proteins C)Genes
What happens to a product after it is made?
Name two factors besides incumbency that determine which candidates get pac donations?
in all parts of body bone marrow has red color,so which part of the body bone marrow has wight color ?