tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

Jared has a bag that contains 8 blue marbles, 6 red marbles, and 10 green marbles. He selects a marble, replaces it in the bag, and then selects another marble.
Which of the following was not true about the United States in the mid-1830s to help set the stage for the era of settlers and settlers in the Pacific Northwest
How might new innovations have enabled European countries to dominate other to countries or regions ?
Solve the inequality m – 6 > –0.5 and graph the solutions.
A moving company charges $40 plus $0.25 per mile to rent a van. Another company charges $25 plus $0.35 per mile to rent the same van. For what number of miles w
Which construction is illustrated below? Picture attached.
I NEED HELP WITH ALL PLEASE!!!!!!
What was the outcome of nationalism and imperialism? ---Both led to militarism. ---The number of American colonies increased. ---The practice of conscription wa
Help With The Two Question
Fill in the blank with the comparative sentence, based on the information given. Colin (+ curious ... .Richard) 1. Colin is ____ curious that Richard. (write