nasuke33 nasuke33
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

help pls ill give extra points : )

help pls ill give extra points class=

Respuesta :

kaitlyndenice15
kaitlyndenice15 kaitlyndenice15
  • 04-03-2021

Answer:

$2.20 per kg

Step-by-step explanation:

divide 6.60 by 3 to get the answer

Answer Link
SDCInfinity
SDCInfinity SDCInfinity
  • 04-03-2021

Answer:

$2.20

Step-by-step explanation:

Take the price and divide it by the amount.

6.60/3 = 2.2

Therefore, the unit price is $2.20 per kilogram.

Answer Link

Otras preguntas

Find 7% of 280 Find 12% of 300 Find 2% of $1250
What does the debate between Madison and Jefferson tell us about the importance of compromise?
What is 1.7 as a fraction?
Which disease makes the air sacs in the lungs less elastic, reducing their ability to absorb oxygen?
Why might Americans have known little about the land west of the west of the Mississippi River in 1803?
how are the ice ages related to geography
how do you write 6/24 in simplest form
what is 32 percent of 25
What were the townshend acts? Why did parliament pass them?
what is the packaging of the milka chocolate made from?