bellabellapanda70
bellabellapanda70 bellabellapanda70
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 kg of butter is $ 904. what will be the cost of 14 kg of butter

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:

$1582

Step-by-step explanation:

cost of each kg 904/8=113

cost of 14 kg 113x14=1582

the cost of 14 kg of butter is $1582

Answer Link

Otras preguntas

Complementary pairs of colors are the same for light as they are for pigments. a. true b. false
When comparing dogs to wolves, scientists found evidence that supports the idea they come from a common ancestor. Which evidence was most important in understan
Which of the following equations is of a parabola with a vertex at (1, -2)? y = (x - 1)2 - 2 y = (x - 1)2 + 2 y = (x + 1)2 - 2 y = (x + 1)2 + 2
Match the government term in column 1 to the definition in column 2. A Representative democracy 1 Sovereignty is exercised by an assembly of all of the citizens
Veto power is the power to defeat a measure with a single vote. true or false.
What is the range of 14 and 25
If a coaching career is your ultimate goal, a good place to begin would b a high school physical education teacher and high school coach Question 2 options: Tr
Baking soda, soap, bleach, and sea water are all examples of bases. true false
Which of these is an effective thesis statement? A. I'm going to write about my summer vacation. B. Last year we vacationed at Virginia Beach. C. Virginia Beac
Which country sent warships to take over new Netherland in 1664