amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

A prism and two nets are shown below: Image of a right triangular prism and 2 nets. The triangle bases have base 4, height 3, and diagonal side 5. The length of
Rather than acquire an existing machine parts manufacturer in Mexico, Robertson Corp., based in Ohio, chose to establish new operations in a northern Mexico cit
A bakery makes 40 different flavors of muffins. 25% of the flavors have chocolate as one of the ingredients. How many flavors have chocolate as an ingredient?
I need help with my science work
By the late 1930s, the 9 nations that were formed in Europe after World War I were considered to be A. independent nations with strong militaries B. wealthy nat
Describe a recent interview.
Select the best response to the following question. "¿Quién es ella? Ellas son Ana y Teresa. Nosotras somos amigas. Es mi abuelo. Es mi madre.
Comprehension The question below refers to the selection “The Mark of the Beast” by Rudyard Kipling. What theory does the narrator propose in the first paragrap
what is a mutation that changes several amino acids in a protein and results in protein that is shorter than wild type
Can u help me plsasp u don’t have to rush but I am in a rush.