vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

an apple orchard sells apples in bags of 10. the orchard sold a total of 2,430 apples one day. how many bags of apples was this
40,583 in word format .......................................................... ......... .........
Barbara mixes 54 ounces of granola and 36 ounces of raisins. She divides the mixture into 6 ounce servings. How many servings does she make?
5.78, 5.7001, 5.701, 5.71, 5.7 from least to greatest
Round 845,001 to the nearest ten thousand
For the past 5 months Pablo's bicycle repair business had these profits or losses: –$85, $70, –$120, –$90, and $35. What was his average profit or loss for thes
Find the inverse of the following functions f(x)=6-3x g(x)=x+2
Which groups did not share in the prosperity of the late 1800s? Choose all answers that are correct. a. slum dwellers b. factory owners c. immigrants d. the
how many times greater is the value of the 7 in 640,700 than the value of the 7 in 67,040
Can you solve this problem for me Y=3x+3b. For b