taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What would not be a result of rapid population growth in a region
What does P(A) mean?
Which is the best buy? A. $10.88 for 7 cans of tuna B.$11.55 for 6 cans of tuna C.$17.25 for 9 cans of tuna D.$15.31 for 8 cans of tuna Determine which rat
Part A In speech 29, the stage directions say that Carmody is "thoroughly frightened" what even in the plot has frightened him? Play: The Straw.
When nitrogen and magnesium form an ionic bond, what is the formula? (2 points) Select one: a. N3Mg2 b. N2Mg3 c. Mg2N3 d. Mg3N2
feather head head heather 7 1/2 cups of bird food. If her bird feeder holds 1/2 of a cup of bird food how manyb times can feather head heather fill the bird fee
Two identical soccer balls are rolled toward each other. What will be true after they collide head-on? (2 points)
How would I use “Newton#1: Laws of Motion” in a sentence?
A SINGLE displacement reaction is like... options: ... when two couples are dancing on the floor and they each swap partners. Now both men are dancing wit
I need help to figure how in the world you can get X=-5 from this equation? |2x-3|+4=17. The question is: What are the solutions to the equation |2x-3|+4=17? T