person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

5x+y=2 2x3y=62 whatn is x and y
How do the muscles in the human body help with movement? A. They squeeze the bones. B. They cause bones to bend. C. They push bones apart through ligaments.
Yuri has a rope 12m long. he cuts it into pieces that are each 2m long. what fraction of the rope is one piece
Write the ratio in its simplest form. 1.4/7
how do change 6.625 into fraction
In what setting do all frequencies of electromagnetic waves travel at the same speed?
Ellie’s bird feeder is shaped like a cone with a height of 25 in. and a radius of 3 in. Packages of bird seed are cylindrical and come in different sizes. What
where did the cival war begin a Gettysburg b fort sumter c Appomattox d manassas
which type of colony had a governor and council appointed by the king
What is 14.613 rounded to the nearest tenth?