mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

How can the fiscal policies of a country influence individual finances?
Smell can travel a long way in the air.what does brine smell like? how do you know?
To paraphrase a poem means to A. analyze the meter. B. summarize its theme. C. rewrite it in one's own words. D. determine the rhyme scheme.
What is the x-intercept of the line with the equation -2x+1/2y=18
this spelling word has an s blend at the end
a car's velocity changes from 32m/s to 96m/s in an 8.0-s period. what is its acceleration?
what is 9 copies of 3.65
Which major world religion teaches that people will achieve freedom by following the Eightfold Path? a. Buddhism b. Christianity c. Islam d. Judaism
Can you name the values of the given digits in the 3s in 330, how many times greater the first digit is than the second digit
Complete the pattern what is the reasoning 6,500,000 and 65,000 and 6,500 and 6.5 and 0.65