jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

What's the most important factor in determining an elements place in the periodic table?
During the middle ages who was most likely to own a manuscript or book? A) A taylor B) A butcher C) A duke or duchess D) A peasant
In order for biological evolution to occur, the environment would have to change drastically. True False
what are the small communities
Which term describes the system of continuous water movement on and in the earth? a. precipitation cycle b. erosion cycle c. hydrologic cycle d. vapor cycle
how can we make the world a better and healthier place?
PLEASE ANSWER ASAP!!!!!!!!!!!!!!! The perimeter of a rectangle is at most 80 inches. The length of the rectangle is 25 inches. The inequality 80 - 2w > 50 ca
Which statement best describes the Sapphic stanza? A Sapphic stanza consists of three lines in which each line has two fewer syllables than the previous one. A
How far do glaciers move in a year?
What is 7 and 29/80 as a decimal?