tkiyajohnson716 tkiyajohnson716
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

a group of 4 students buy movies tickets for $24.At this rate, how much would 20 students pay for the movies

Respuesta :

cjap
cjap cjap
  • 03-05-2021

Answer:

$120.

Step-by-step explanation:

Just multiply 4 by 5 since it makes 20. Since we know that the price for 4 people is $24, you multiply 24 by 5 since you are paying for 20 people.

Answer Link
Indeedanswersasap Indeedanswersasap
  • 03-05-2021
It’s 120 all you have to do is divide 24 by 4 to get how much it would be for one person then you multiply that by 20 and you get 120
Answer Link

Otras preguntas

Malika charges $7.20 per hour for babysitting.she babysits 4 hours each week.she spends $10 per week and puts the rest of her earnings in a saving account.after
an employer pays $22 for 2 hours is the ratio table to determine how much she charges for 5 hours
what is the belief that the king is chosen by god
add or subtract mentally 8.01+1.09
what is 216÷18 using base ten blocks
can someone help me in this I'm not to sure
what division problem equals 24
Which World War II event occurred first? The United States dropped two atomic bombs on Japan. President Harry Truman was sworn in to office.
Simplify. 10 – 5.3 • (–4 + –6) a. 63 b. 47 c. –43 d. –47
When you're working with a word processing document and you press the DEL Key what happens