medusahead
medusahead medusahead
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Three bags of potatoes cost $4. How many bags can you buy for $16?


A.10
B.21
C.12
D.11

Respuesta :

caitlyndodson88
caitlyndodson88 caitlyndodson88
  • 04-05-2021
C. 12 because 4 divided by 16 is 4 then 4 times 3 is 12
Answer Link

Otras preguntas

what was one consequence of the slump in tobacco prices in the 1660s?
which best describes density? a. the amount of matter that makes an object. b. the amount of space an object occupies. c. the amount of matter there is in an ob
What is a plus or minus score used for in writing?
Which of these Contributed greatly to the growth of river cities such as Cincinnati? A.) Conestoga Wagon B.) New Roads C.) Canals D.) Steamboats
Which of the following was not a purpose of the propaganda campaign? A. to encourage people to buy war bonds B. to engender racism against the Japanese and Germ
what appeared on earth first? neanderthals, homo habilis, homo sapiens, australopithecines
Anakin has been practicing martial arts, and he wants to make sure he never drops another staff on the ground again. When he starts to lose his grip on somethin
what is the value of this expression 1/4−3 ? 12 1/12 64 1/64
what is nitrogen fixation? how does it help the environment?
The lines below are perpendicular. If the green line has a slope of -2/3, what is the slope of the red line? Enter your answer as an integer or a fraction in lo