krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Suppose that you work at the Peacock Blue store for 40 hours over five days at a rate of $9.25/hour. You then quit your job. Deductions are FICA (7.65%), federa
write the equation in slope-intercept form x - y = 4​
Can you construct a triangle that has side lengths 3 ft, 7ft, and 8ft? yes or no
Which statement does NOT describe a step in DNA replication? A) The enzyme helicase unwinds and unzips the double helix to prepare it to serve as a template B)
Anyone know the answer to this?
What is the main idea of the text?
it took 2 1/3 hours to walk 4 2/3 miles what the average speed in mph
in general, in what type of solvent (nonpolar, moderately polar or highly polar) are polar solutes most soluble? explain why. tysm
Tell whether the angles are complementary or supplementary. Then find the value of x. 8 and 9 only.
10-2(2x+1)=4(x-2)solve each equation for x graph your Solution on a number line ​