soccerchlo3 soccerchlo3
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

anyone mind helping me with this

anyone mind helping me with this class=

Respuesta :

viktoria80
viktoria80 viktoria80
  • 04-05-2021
-4(5g+8s=22.87)
5(4g+7s=18.89)

-20g-32s=-91.48
20g+35s=94.45
3s=2.97
s=.99

7(.99)+4g=18.89
6.93+4g=18.99
4g=13.6
g=3.4
Answer Link

Otras preguntas

Anna is an exceptional young girl. _______ Anna does any job that needs to be done. To vary the sentence structure, which one of the following sentences should
Please tell me the answer to the following question and if you can please explain it, if you will I'll vote your answer the brainliest and you'll receive more p
Describe an ideal friend in 40-50 words.
In 1967, a 30-second superbowl commercial cost $40,000. In 2000 a 30-second commercial cost $1,800,000. What was the percent of change in the cost of commercial
Which of the following statements is NOT true? A. Infants' diets, which primarily consist of breast milk or formula, are higher in fat than other diets. B. Ado
A package of 5 pairs of gloves costs $29.45. What is the unit price of a pair of gloves? is it $5.89per pair?
What' is the fourth letter in the alphabet
too much skepticism can
how.to express the sum 21/9 in a whole number and fractions
suppose you turn the Weather Channel on TV because you want to know if the weather is good for ice skating the specific information you will probably look for i