Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

If a can of baking spray cost 1.49 and the spray contains 5 ounces. How much would you pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
First, since 5 ounces is $1.49, you would divide $1.49 by 5 to get $0.298. Then, you have to round. $0.298 rounds to $0.30. One ounce of baking spray costs $0.30.
Answer Link

Otras preguntas

how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O