lightskinprettyyboii lightskinprettyyboii
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy milk at $3.48 per gallon. One portion of oatmeal requires 5 ounces of milk. How much does the milk for one portion cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 07-06-2021

Answer: $0.1359375

Step-by-step explanation:

First and foremost, we should note that 1 gallon = 128 ounce. Therefore, $3.48 per gallon simply means $3.48 for 128 ounce. Therefore, the cost per ounce will be:

= $3.48 / 128

= $0.0271875

Therefore, the amount for the the milk for one portion cost which requires 5 ounces of milk will be:

= $0.0271875 × 5

= $0.1359375

Answer Link

Otras preguntas

What is the domain if the function? Interval Notation.Thank you for the help!​
A1=7 r=3 a10=? find the indicated term
show that Ns is the same as kgmls.​
A _____ arched over the doorway and on it a big climbing rose was just coming into bud. A. lattice B. passage C. bivouac D. phantom
What are the methods for amending the constitution in the US
I need help with this 7x+7-4x+4y^2+
The compound interest on a certain sum of money for 2 years is $208 and the simple interest for the same time at the same rate is $200. Find the rate %.
hi can someone please answer this question. thank you. i really need the complete step-by-step solution for number 9 and 10. ❤️​
Question 19 points) The chart below shows the physical properties of various objects that are dependent on the amount of matter. density mass + volume Complete
What is the perimeter and area Explain how you got it​