prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

Longitudinal as well as cross-sectional research finds a strong link between _____ and volunteering.
Select the equation written in standard form. 2x - y = 4 <--- is it this? y = 2x - 4 y + 2 = 2(x - 1) y - x = 4
What were problems faced by the allies powers after ww2
If c=12, find r in the equation c=2πr. Round your answer to the nearest hundredth
Andres company manufactures rectangular storage sheds decisions are made with aluminum side panels that measure 8 feet 10 feet 12 feet and 15 feet Along the bot
main ideas of Henry David Thoreau's "Resistance to Civil Government."
Stoicism taught that happiness came from being _____________. a.humorous and realisticc.reliable to economicalb.careful and truthful d.reasonable and logical
BRAINLIESTTT ASAP!!! Which statement describes the motion of the sun? The sun rotates at the same rate throughout. The sun does not rotate at its poles. Diff
Imagery is vivid language that appeals to the reader’s _
what is the life span of a white blood cell