bleelinton46 bleelinton46
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

One gallon of a certain brand of gasoline costs $4.50. How many gallons could be purchased with $75.00?

Respuesta :

umairkazi924
umairkazi924 umairkazi924
  • 02-09-2021

Answer:

16 gallons could be purchased with $75.00.

Step-by-step explanation:

Cost of one gallon of gasoline = $4.50

Cost of total gallons of gasolines = $75

Number of gallons of gasolines = $75/$4.50

= 16.66.....

Answer Link

Otras preguntas

Can you recommend the best Indo Chinese restaurant in Heathcote Valley?
I am a grade 9 student currently studying biology, chemistry and more as my electives. \ desire to be a doctor and is amazed by the human body and structures of
PLEASE HELP! HOW DO YOU SOLVE THIS?
(100 POINTS!!!!!!!!!! Please do this assignment for me)In this assignment, you will research the connection between physics and a career in satellite technology
What is a use of an exothermic reaction?
1560ml means___ l and____ml
What kind of reproduction is budding?
Multiply: -5 x (-3) x 7a. 90b. -105c. 105d. -90
what is a raven?.....​
what is the additive inverse of 24/6​