pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

A study done in the late-1990s found that young women who played school sports had lower rates of sexual activity than other young women, while young men who pl
A cubic tank has a total volume of 1255 cm3 find the length of each side
When LED televisions started becoming popular in the city of Jazetta, all the electronic stores in the city stopped selling CRT televisions. Following this, LED
. Assume that a company sold 5.75 million motorcycles and 3.5 million cars in the year 2010. The growth in the sale of motorcycles is 16% every year and that of
write an expression to represent the difference of 30 and m increased by 9
What was Huey Long known for? A. earning more money than any attorney in Louisiana at the time B. winning cases against large businesses and corporations C. re
what’s an interest group
A compound with the empirical formula C2HF4 was found to have a molar mass of about 200g/mole. What is the molecular formula of the compound?
how do benvolio and mercutio treat romeos love woes?
What is Six less than y