britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Why My LinkedIn Lead Generation Is Failing?
All the following are ways by which animals help to sustain the carbon cycle except A when they die, they decompose to release carbon atoms B. feeding directly
Find the length and the breadth of a rectangular plot whose area is 660 sq.m and its perimeter is 104 m.​
How does environment factor effect population growth?​
Does this graph show a function? Explain how you know.O A. Yes; the graph passes the vertical line test. O B. Yes, there are no y values that have more than one
What is nationality ?How can we enhance it? ​
If LM = 9x + 27 and RS = 135, find x.
please help me with my question I will like and mark as brainliest for the first correct answer due tomorrow morning​
Based on predicted production of 26,000 units, a company anticipates $507,000 of fixed costs and $448,500 of variable costs. The flexible budget amounts of fixe
Que es la resistencia aerobica?