aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

Simplify (3x^2-2)+(5x^2+5x-1)
A triangle with all sides of equal length is a/an _______ triangle. A. right B. scalene C. equilateral D. isosceles
which sentence best describes the effect of the bill of rights
A recipe calls for 2 2/4 cups of raisins, but julie only has a 1/4 measuring cup. How many 1/4 cups is needed to measure out 2 2/4 cups of raisins?
Which sentence best describes the effect of the articles of confederation on the government
What is the acronym to remember when evaluating source information?
Koji is installing a rectangular window in an office building. The window is 823 feet wide and 534 feet high. The formula for the area of a rectangle is A=bh
definition for excerpt illustrates the bandwagon propaganda technique
Suppose you are an avid reader and are looking to save money on the cost of books Instead of paying about $20 for each book, you decide to look into purchasing
Liz had 140 pens and Inna had 100 pens. After Inna gave Liz some pens, Liz had 3 times as many pens as Inna. How many pens did Inna give Liz?