mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

dr reilly has a patient who asks her about atherosclerosis
What type of silicate mineral is olivine? A.chain B.sheet C.framework D.independent tetrahedral
a mail truck travels 82 miles in 4 1/2 hours. to the nearest tenth, what was the average speed of the mail truck?
One side of an isosceles triangle whose perimeter is 42 units measures 10 units. FInd the area of the triangle.
Which organelle carries out photosynthesis? Mitochondria Chloroplast Cell wall
which is parallel to y = 3x − 5?
what is a square root of (a-b)^2
Joey is buying plants for his garden. He wants to have at least twice as many flowering plants as nonflowering plants and a minimum of 36 plants in his garden.
which of the following is a factor of 2x^4 22x^3 60x^2? 2x^3 x^4 x 4 x 5
the water on the earth today has been sustaining life for millions of years. true or false.