Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

Fernando ran 3 times as far as Aaron. They ran a total of 12 miles. How many miles did Fernando run?
Rewrite this equation without parentheses and only positive exponent (3xy³)(-2y)
Point (5,-3) is rotated about 90 degrees counterclockwise what are the coordinates of point A
Which of the following diagrams includes a centroid? In order: A, B, C, D
what quantity is proportional to 54⁄6?
Write an equation for the line passing through the points (-5,15) and (20,25). Show how you found your answer.
3y+4=6y+19 What is y? Simply yor answer as much as possible
Write a balanced half-reaction describing the reduction of aqueous vanadium(V) cations to aqueous vanadium(I) cations.
What was the major reason for the cycle of debt and poverty most sharecroppers experienced despite their hard work? A. Sharecroppers and landowners lacked the e
can someone help me please, everything helps. 20 points worth