135136 135136
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Juan spent $3.48 on apple juice. Apple juice costs $0.12 per ounce. How many ounces of apple juice did Juan buy?

Respuesta :

jjodlask
jjodlask jjodlask
  • 01-11-2021

Answer:

29 ounces of juice

Step-by-step explanation:

3.48 divided by .12 is 29 ounces

Answer Link

Otras preguntas

When did you first learn English
Marie Curie was the recipient of two Nobel Prizes—a shared prize in physics and an individual prize in chemistry. Her chemistry prize was for discovering two ne
x=3g+2 how do i make g the subject?
The land’s sharp features seemed to be The Century’s corpse outleant, His crypt the cloudy canopy, The wind his death-lament. The ancient pulse of germ and birt
What European industries Benefited from African resources
WILL UPVOTE This is all the info it gives me so sorry. The formula for rate is r=dt. Solve for d. Enter your answer in the box. Thanks!
how do you make things expolde
Help me with 9. And 8.
One fact about all currency is that it
based on their chemical formulas, which of these compounds is not likely to be an ionic compound: KBr, SO2, or AlCl3? explain your answer.