victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

Why is it important that the phospholipid bilayer be both hydrophobic and hydrophilic?
Barbara mixes 54 ounces of granola and 36 ounces of raisins she divides the mixture into 6 ounces servings. how many servings does she make
Which type of molecule in the yolk of a chicken egg provides the most energy for a developing chick?
A tour bus travels 2,160 miles in 36 hours. what happened the average distance the bus travels in one hour?
What were three things Japanese "borrowed" from Korea and China?
What organisms release stores energy from organic compounds through cellular respiration?
Can someone help me with this question (Beth and Lewis buy the same amount of fish pellets.If Beth feeds her goldfish 14fish pellets each day a container of pel
In order for biological evolution to occur, the environment would have to change drastically. True False
How do you conjugate for the past tense here? La fin de semaine dernière, tes cousines _______ à minuit. (s'endormir)
the electrons that chlorophyll loses to electron transport chain are replenished by