s2124298 s2124298
  • 03-11-2021
  • Physics
contestada

leah paid 42.90 for 5 gallons of gas what was the price per gallon of gas leah paid?

Respuesta :

0090086
0090086 0090086
  • 03-11-2021

Answer:

the price per gallon of gas leah paid is 8.58

Explanation:

42.90/5=8.58

Answer Link

Otras preguntas

amy has 72 Street and affection keeps one fourth of them for herself and she read the rest of their friends how many sweets will she get her friends
rasheed needs to save $231 to earn money he plans to wash cars and charge $12 per car write to estimates rasheed could use to determine how many cars he needs t
From which country did King George III hire soldiers to help fight the American patriots?A. GermanyB. FranceC. Spain
How did Mansa Musa maintain power over the empire he ruled?
What was Rudolph Virchow’s contribution to the cell theory?
Adam volunteers once a month to make meals for shut-ins. He has 14 pieces of chicken and 21 pieces of corn. He needs to put the same number of pieces of chicke
When we speak of the flavor of a word, we're talking about the extra understood meanings that it carries in addition to its main meaning. These extra meanings a
A package of 5 pairs of gloves costs $29.45. What is the unit price of a pair of gloves? is it $5.89per pair?
The scale of a map is 1 in : 500 miles. City A is 650 miles from city C. How far is its distance on the map
How does place value help me subtract decimals