We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

an atom will be neutral if a. electrons equal energy levels. b. protons equal neutrons. c. protons equal electrons.
a particle that orbits the nucleus in an atom is called a(n)
Three teachers equally shared 4/5 of a flat of paper that was donated to the school. What fraction of the flat of paper did each teacher receive? answer choice
submits to the will of Allah is known as what
Quien invento el tu o de ensayo
which sentence below uses the word (fine) as an interjection? a. the weather is vary (fine) today. b. did you pay your (fine) at the library? c. (fine), do what
What did Alexis de Tocqueville write about American democracy's effect on personal ambition? A. American democracy didn't spread wealth equally. B. American de
which word in this sentence is the helping verb? pete has already fed his dog twice today. a. twice b. already c. has d. fed
during which century did muhammad receive his first revelation from god? the 100s the 500s the 600s the 1500s
What statement is an accurate comparison of the properties of compounds and the properties of the elements that the compounds contain? A. They are always id