pattie101yaassss pattie101yaassss
  • 05-01-2017
  • Mathematics
contestada

Greg bought 4 notebooks for $6.40. Which equation can be used to determine the price, p, in dollars, of 1 notebook?

Respuesta :

arie01
arie01 arie01
  • 05-01-2017
the answer is 6.40 / 4 = $1.60
Answer Link

Otras preguntas

A snowball accelerates at 23.4 m/s? when a 2.87 N force is exerted on it. What is the mass of the snowball? (Unit = kg)
Widget Wonders produces widgets. They have found that the cost, c(x), of making x widgets is a quadratic function in terms of x. The company also discovered tha
The second side of a triangle is 7 inches more than the first side. The third side is 4 inches less than 3 times the first. The perimeter is 28 inches. Find the
in the number 549.062 which number is in the 100th place
HELP ASAP PLEASE I HAVE 3 MORE MINUTES will mark brainliestWhat are the 8 principles of design and how do artists use these?
If Q is half way between 0 and -1 what is Q
True or False: Respiratory failure or shock is the most common cause of cardiac arrest in children and infants.
Carol puts some green cubes and red cubes in a box. The ratio is 2:1. She adds 12 more cubes to the red cubes in the box and the ratio becomes 4:5. How many gre
PLEASE HELP.A charged particle in an accelerated motion produces EM radiation.In an atom the electrons have accelerated motion.Does it means that all electrons
Um...idk...would it be D?