gracelynmahoney285
gracelynmahoney285 gracelynmahoney285
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

if eggplants are $1.99 per pound and Terry wants to by 3 Eggplants. The 3 eggplants weigh a total of 3 3/4 pounds. About how much will the eggplants cost?

Respuesta :

Lovelee22
Lovelee22 Lovelee22
  • 03-12-2021

Answer:

$22.39

Step-by-step explanation:

3 3/4 = 15/5

15/4 · 3 = 45/4

45/4 · 1.99 = 22.3875

Answer Link

Otras preguntas

Who else on here is just trying to find a S.O. :/
Help please describe how the biotic factors taiga differ from those in the rainforest
a bat and a baseball costs $1.10. the bat costs $1 more than the ball. how much does the ball cost?
How did the triangle trade work?
GUYS PLZZZ HELPPPP MEEE IM GIVING oUT BRAINLIEST PLZZZ WHAT IS IT
can someone help me with this plz
Why is flexibility the most obvious benefit of road transportation? (Select all that apply.) Transportation companies can employ driving teams of two drivers in
Can the Pythagorean Theorem be used to find a distance in the coordinate plane?
11. Which of the following points is on the line 3x - 5y = 1 A. (1, 2) B. (2,1) C. (3/5,1) D. (2,3)
what is the inequality of 2.2m < 11​