aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

what times what gives you 62
divide 7/24 by 35/48 and reduce the quotient to the lowest fraction
explain how you would find the height of the rectangular prism if you know that the volume is 60 cubic centers in the area of the base is 10 square centimeters
Please help me with B, C, and D ,,,?,.,,,,,,,?,,,,,,
Augusto _____ to play soccer just before I called him. Which verb phrase is needed to sequence tenses correctly? is going has been gone will be going had gone
Which statement best sums up a theme of Rabindranath Tagore’s poem “We Both Live in the Same Village”?
In "The Bracelet," what does Ruri's mother demonstrate while in the camp? a. daring b. dignity c. self-pity d. good humor
what are two square roots of 196
write a faction, less than 1, with a denominator 6 that ous greater than 2/4
Which sentence uses semicolons correctly? Teenagers often attend school, have jobs, and participate in after-school activities; such as sports, theater, and ban