gmartine0488 gmartine0488
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

ms. Heinz spent 12 dollars on 30 tokens for the field trip. What was the cost of 12 tokens

Respuesta :

cdelaney16
cdelaney16 cdelaney16
  • 01-02-2022

Answer:

$4.80 for her 12 tokens. That means that each token was worth 40 cents.

Answer Link
molly1034
molly1034 molly1034
  • 01-02-2022
12 dollars - 30 tokens
Make the tokens into 1 first by dividing both sides by 30

0.4 dollars -1 token
Then times the both sides by 12 because you are trying to see how much 12 tokens are


4.8 dollars - 12 tokens


Which means the answer is 4.80 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Which answer describes the function f(x)=x^5+2x ? odd even neither
which best describes heat by conduction? a.air molicules touch the ground warming them up. b.warm air rises and takes heat with it;eventually cooling and sinkin
Mr. Dodson buys a bag of 12 apples and uses five-sixths of the apples to make two pies. How many apples did Mr. Dodson use for pies?
Why we're Julius and Ethel Roseburg considered dangerous during the coldwar
7) Simplify (5^10 x 7^14)^10 A. 5^20 x 7^24 B. 5^100 x 7^24 C. 5^100 x 7^140 D. 5^20 x 7^140
What's the difference between a monarch and a president?
which desert covers the northern third of the African continent
How could the united states reconcile its subsequent takeover over cuba with the teller resolution?
What is the chronological order of pastoral poets? 1. 2. 3. 4. 5.
need help please don't under stand how to do it, its for algebra