whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One baseball costs $2.99. A bin of 12 baseballs cost $34.99. Is it cheaper
per baseball to buy 1 or 12?

Respuesta :

sammantha27 sammantha27
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 . If you bought 1 baseball 12 times it would be $35.88
Answer Link
ayomidekempharris
ayomidekempharris ayomidekempharris
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 baseballs because if you buy 1 you would have to double up, if you bought it 12x it would b 35$ and some change.
Answer Link

Otras preguntas

What are the x-intercepts of this
Which comes first magma carta, Christopher Columbus's first voyage, the Great War, the 1st presidential election, world war 2
to score in the 85th percentile at age 15 in the President's Challenge, girls must __________. A. complete the shuttle run in 9.0 seconds B. run a mile in 8:08
round 5,647,800 to millions
explain how climates on earth are influenced by factors in nature and us
What part of the immune system does HIV attack? AIDS cells B cells Sex cells T-cells
Who determined that the military authorities had the power to segregate all citizens of Japanese descent from the West Coast?
1.) The governor has the judicial power to ______________________ certain prisoners. 2.)The governor has the judicial power to ______________________ certain pr
Please help I'm doing really bad on this lesson
What was the percent increase ?