whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 25 diapers costs $3.99. A box of 89 diapers $18.99. Which is the
better but? How much does each diaper cost?

Respuesta :

Fadinglight
Fadinglight Fadinglight
  • 02-02-2022
The 25 box is a better deal:

The 25 box is about $0.16 per diaper and the 89 is about $0.21/d.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

A triangle has sides of length 3 cm and 3 cm. What can be concluded about the length of the third side?
what is a formula for force
Cells Writing Prompt #1 Your brother is arguing that popcorn kernels are nonliving things. You think they are living. List all the characteristics that you thin
Find the slope of (1, -5) and (-4 ,-2)
What pronoun best Estoy blen professor
do all 4 pls it is easy
Reasons 1. Given 2. Angle Addition Postulate Statements t 1. AD || BC 2. mZ3+mZ5 =mZDAB 3. m24+mZDAB = 180° 4. m24+ mZ3+mZ5 = 180 5. Z1224, 22 25 6. mZ1 = m/4,
Why is sucrose easily hydrolyzed in an acid solution.
PLS HELP I WILL GIVE 50 POINTS! the algebraniac school in Mathachusetts will sell its yearbooks for $40 each. The cost to advertise in print is $1800 plus $25 p
answer the question plzzzzzzzzz