whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

The Drop Rate Of A Item Is 0.01% to get one, but there are 2 other items with the same drop rate. so there are 3 items with a drop rate of 0.01%. what would be
Who held the most power under Japanese feudalism?emperors.landowners.warriors.shoguns.
Given: Angle T S R and Angle Q R S are right angles; Angle T Is-congruent-to Angle Q Prove: Triangle T S R Is-congruent-to Triangle Q R S Triangles T S R and Q
PLEASE HELP ILL GIVE CROWN!!! the main difference between weather and climate is- A ) Weather occurs daily, while climate is the average of weather over a lon
Cuáles son las características de la célula vegetal​
solve the solution (25a²)½​
please help its my midterm is it W X Y or Z
What points should I use to graph a linear line for Y= x+1
Question 7 1 pts 7. Marta y tú muy interesantes y atrevidas. O es somos son eres ta
give full form of HCB